W dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z jego postanowieniami od 3 listopada 2020 r. obowiązuje przepis dotyczący obowiązkowej kwarantanny dla domowników osoby zakażonej koronawirusem.
Oto jego brzmienie:
„Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.”
- Wyjątek! Jeżeli domownik odbywa kwarantannę, bo spotkał się z kimś zakażonym, pozostali domownicy nie są objęci kwarantanną!
Od kiedy obowiązuje kwarantanna w przypadku skierowaniu na test
- – Od 26 października br. osoba skierowana na test na obecność wirusa Sars-Cov-2 jest zobowiązana na mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia następującego po dniu skierowania na badania. Kwarantanna jest zawieszana na czas dojazdu do punktu medycznego, pobrania materiału biologicznego do badania i powrotu do miejsca zamieszkania.
- – Brak kwarantanny dla „ozdrowieńców”
Kwarantanny nie stosuje się wobec „ozdrowieńców”, tj. osób, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Jeżeli takie osoby zamieszkują z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem nie są poddane izolacji ani kwarantannie, gdyż nabyły na wirusa czasową odporność.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem w opisanym powyżej przypadku wynagrodzenie lub należne świadczenia (w związku z kwarantanną z powodu stwierdzenia Sars-Cov-2 u domownika) przysługują na podstawie oświadczenia przedstawionego pracodawcy lub innemu podmiotowi zobowiązanemu do ich wypłaty.
Oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny zawiera:
– imię i nazwisko ubezpieczonego;
– numer PESEL ubezpieczonego, jeżeli go posiada;
– informację o dniu rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dniu jej zakończenia;
– dane dotyczące osoby zamieszkującej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2;
– podpis ubezpieczonego.
Zgodnie z nowymi regulacjami podstawą wypłaty zasiłku opiekuńczego dla osoby opiekującej się objętym kwarantanną dzieckiem lub inną osobą bliską jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych.
- – Kwarantanna dla wracających z zagranicy
Od 24 października br. osoby wracające z zagranicy z krajów UE nie mają obowiązku odbycia kwarantanny. Osoby powracające z krajów spoza Unii Europejskiej są zobowiązane do odbycia 10-cio dniowej kwarantanny.
Ważne
Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny nr telefonu: +48 22 104 37 05, z którego przekazuje automatyczne powiadomienia o kwarantannie. Z powyższego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną. Decyzja sanepidu o skierowaniu na kwarantannę nie będą już wydawane na piśmie.
Pracodawca będzie otrzymywał powiadomienie o kwarantannie pracownika automatycznie, a pracownik samodzielnie będzie mógł pobrać informację ze swojego konta internetowego na portalu pacjent.gov.pl. Dostęp do systemu ma także policja.
Dla wszystkich dzwoniących w sprawie kwarantanny COVID-19 dostępna jest infolinia GIS: +48 22 25 00 115 czynna całą dobę.