Relacja i zdjęcia z wizyty studyjnej w Łodzi

Kulturalne smaki Łodzi- czyli śladami sukcesów przedsiębiorczości społecznej – pod takim tytułem przebiegała kolejna wizyta studyjna zorganizowana w dniach 9-10 maja przez nasz Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Szczecinie. Nasi Beneficjenci – przedstawiciele spółdzielni socjalnych, fundacji i stowarzyszeń z regionu zachodniopomorskiego – mieli okazję zapoznać się z dorobkiem przedsiębiorstw społecznych z regionu łódzkiego. 

 

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od odwiedzenia Przedsiębiorstwa Społecznego ,,KŁOS” prowadzącego Ośrodek Szkoleniowo-Hotelowy i Zakład Aktywności Zawodowej Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych ,, Zdrowa Kuchnia ” w Jedliczach pod Łodzią. Miejsce to okazało się bardzo dobrze prosperującym ośrodkiem terapii dla osób niepełnosprawnych oraz uzależnionych. Prowadzi działalność gastronomiczną, hipoterapię wraz z komercyjnymi usługami opieki nad końmi. Ośrodek oferuje możliwość organizowania szkoleń firmowych, spotkań plenerowych oraz imprez okolicznościowych. Naszych Beneficjentów urzekła skala przedsięwzięcia i umiejętnie skomponowany model biznesu społecznego. W jednym miejscu skupia bowiem szereg aktywności, które – w zależności od swojego aktualnego potencjału i potrzeb – mogą podejmować podopieczni, a dzięki którym mają szanse w trwały sposób powrócić na rynek pracy.

 

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy w Łodzi była Galeria Artystyczna Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (ŁSON).  Celem działania Sejmiku jest reprezentowanie interesów środowiska osób niepełnosprawnych, koordynacja działań wspólnych dla wszystkich członków stowarzyszeń oraz tworzenie warunków dla pełnego i aktywnego udziału osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i zawodowym. Jednym z wielu sukcesów ŁSON są skuteczne działania w obrębie usług pośrednictwa pracy świadczonych na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

Uczestnicy wizyty studyjnej mieli również okazję zapoznać się z działalnością Spółdzielni Socjalnej EUREX Nieruchomości. Spółdzielnia Eurex zajmuje się administracją, zarządzaniem i obrotem nieruchomościami na terenie całej Polski. Swoim klientom zapewnia pełną obsługę prawną, notarialną, architektoniczną oraz pomoc kredytową.  Reprezentantka EUREX podkreślała jak kluczowe w skutecznym i płynnym działaniu jest dobrany zespół ludzi, kierunkowe wykształcenie i znajomość branży. 

 

Warto nadmienić, że Galeria, w której odbyło się to spotkanie jest bardzo ciekawym miejscem, skupiającym artystów z różnych środowisk twórczych. Tętni życiem kulturalnym i oferuje m.in. wyroby artystyczne takiej jak meble po renowacji, obrazy, kolekcje malowanej i filcowanej odzieży. Galeria udostępnia swoje podwoje nie tylko twórcom niepełnosprawnym.

 

Kolejnym punktem programu była Fundacja Celeste, która niesie pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej z powodu choroby i niepełnosprawności. Uznanie w oczach uczestników zdobyło umiejętna dywersyfikacja świadczonych usług. Fundacja wprowadziła na rynek m.in. markę Art Paradise zajmującą się renowacją i stylizacją mebli i innych przedmiotów użytkowych.  Dzięki renowacji i stylizacji przedmioty otrzymują drugie życie, a także odzyskują dawne piękno i funkcjonalność. Wszystkie dzieła, to starannie wyselekcjonowane produkty, które cechuje precyzyjne, ręczne wykonanie. Dewizą Art. Paradise jest unikatowy charakter oraz najwyższa jakość. Drugą biznesową nogą jest Restauracji Autorska ,,Filharmonia Smaku która ugościła naszych Beneficjentów. Jest to wyjątkowe miejsce gdzie tradycja miesza się z nowoczesnym i niekonwencjonalnym podejściem do gotowania.  Doświadczenia i działania Fundacji Celeste pokazują jakie korzyści przynosi dywersyfikacja biznesu w połączeniu z funkcjonowaniem w unikatowej niszy.  Przedstawiciele Fundacji Celeste podkreślali również ogromną rolę współpracy pomiędzy lokalnymi podmiotami ekonomii społecznej. Wzajemne wsparcie i wymiana usług  – o którym wspominali reprezentanci również innych podmiotów – przynosi wszystkim uczestników wymierne, finansowe rezultaty i na pewno jest praktyką warta powielenia w obszarze zachodniopomorskim.

 

Pierwszy dzień wizyty zamknęła prezentacja Spółdzielni Socjalnej RESTART. Restart to pierwsza w Polsce franczyza społeczna.  W oparciu  o doświadczenia i sprawdzone produkty gdańskiego partnera – notabene pierwszego w Polsce browaru spółdzielczego oraz sprawdzona w ZAZ (PS Kłos) kadrę pracowników, młodziutka spółdzielnia ma już na starcie stabilne podstawy do wkroczenia i funkcjonowania na rynku.

 

Drugi dzień rozpoczął się spacerem po słynnej ulicy Piotrkowskiej a następnie wizytą w Stowarzyszeniu Inicjatyw Rozsądnych Polaków w Łodzi prowadzącego usługi remontowo -budowlane, program pomocy żywieniowej dla osób ubogich oraz realizującego szereg działań z zakresu pożytku publicznego.  SIRP zatrudnia imponującą jak na podmiot ekonomii społecznej ilość pracowników – jest to prawie 20 osób. Niewątpliwie kluczową rolę w odnoszonych sukcesach pełni rola osoby Prezesa stowarzyszenia. Jest to osoba niezwykle dynamiczna, przedsiębiorcza, zaangażowana, stanowcza, a jednocześnie umiejętnie pochylająca się nad specyfiką osób z obszarów wykluczenia społecznego.

 

Z pewnością bardzo nietypowym miejscem na mapie naszej wizyty było Kino prowadzone przez Spółdzielnia Socjalna ,,Odblask”. Kino BODO jest najmniejszym kinem w Łodzi, które można wynająć na własny pokaz lub imprezę, ma kameralną atmosferę i swój klimat. Jest to kino prowadzone przez grupę przyjaciół. Sami siebie nazywają „wariatami”, którzy na strychu stworzyli niebanalne kino.  Czynniki sukcesu ? Determinacja, pasja i konsekwentne stawianie czoła codziennym wyzwaniom.

 

Uwieńczeniem naszej przygody były odwiedziny w Spółdzielni Socjalna Vitasana prowadzącej restaurację Włoszczyzna w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej. Aromaty i smaki włoskiej kuchni zaczarowały uczestników naszej wizyty i było to z pewnością godne podsumowanie całości.

 

Uwagę wszystkich przykuwali zaangażowani ludzie pracujący we wszystkich tych firmach społecznych, w których gościliśmy. Ich pasja, pomysły i poświęcenie są godne naśladowania. Mamy nadzieję, że ich dobre praktyki będą stanowić inspirację dla uczestników tej wizyty studyjnej.